fotografia reporterska

  • ślubna
  • podróżnicza
  • montaż filmów

Le Vieux Bassin, czyli stary port w Honfleur. Sierpień 2019 r.

Historia kanadyjskiej prowincji Quebec rozpoczęła się w normandzkim porcie Honfleur. Stąd właśnie w roku 1608 na podbój ówczesnej “Nowej Francji” wyruszył Samuel de Champlain – francuski żeglarz, odkrywca, kartograf, dyplomata oraz założyciel i pierwszy gubernator nowej kolonii. Współcześnie de Champlain jest jednym z największych bohaterów narodowych Kanady. Doczekał się tam wielu pomników, “własnego” hotelu (w Montrealu jeden z hoteli sieci “Mariott” nosi jego imię) zaś w roku 2014 został‚ upamiętniony na złotej monecie kolekcjonerskiej o nominale 200 dolarów wydanej przez Mennicę Królewską Kanady.

W XIX wieku Honfleur upodobali sobie impresjoniści. Częstym gościem był tu m.in. Claude Monet, który uwiecznił je wielokrotnie na swoich płótnach. Wiele z nich można obejrzeć w słynnym paryskim muzeum sztuki współczesnej Musee d’Orsay znajduje się w nim m.in. największa na świecie kolekcja malarstwa mistrzów impresjonizmu. Jedyny zaś w Polsce obraz Claude Moneta ” Plaża w Pourville” znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu. Jego szacunkową wartość określano  nawet na 7 milionów dolarów.

Współcześnie Honfleur – nieduże, 8-tysięczne miasteczko – jest jedną z pereł turystycznych Francji. Odwiedza je bowiem rocznie ponad 3 miliony turystów z całego świata; od lat regularnie gości w nim m.in. obecny prezydent Francji Emmanuel Macron.  Zaś dociekliwi miłośnicy piosenki francuskiej opodal starego portu w Honfleur mogą odnaleźć dom w którym wiele lat mieszkała France Gall – jedna z nieżyjących już ikon francuskiej muzyki pop, znana w Polsce m.in. z przeboju “Elle, elle’la”.

…ale mimo wszechobecnego turystycznego gwaru i ogromnej ilości głośnych knajpek (zawsze pełnych ludzi) – ma się nieodparte wrażenie, że czas płynie tam jakoś nieśpiesznie, inaczej – i że za chwilę do starego portu wpłynie XVII-wieczna karawela Samuela de Champlain, a na jednej z uliczek rozłoży swoje sztalugi Claude Monet. Może to urok starego portu, wąskich brukowanych uliczek, kolorowych kamieniczek… a może malutkich, wciśniętych między liczne sklepy z pamiątkami współczesnych “ateliers d’artiste” ?

Niniejsze fotografie są zapisem mojego kilkugodzinnego pobytu w tej uroczej miejscowości – i część z nich zrobiłem smartfonem. Dedykuję je rodzinie – bez której nigdy by nie powstały. Honfleur, Normandia 2019.

normandy blog travel
honfleur blog travel 12
Honfleur blog
la manche blog travel

Port w Honfleur, 1858 r. Obraz Eugene Boudain’a – znakomitego XIX-wiecznego malarza francuskiego, prekursora impresjonizmu / fot. wikimedia commons

Honfleur

Content is protected. Right-click function is disabled.