fotografia podróżnicza

  • ślubna
  • lifestyle
  • montaż filmów

Mazury, opowieść pierwsza

jezioro Dargin mazury zachód słońca

jezioro Dargin / 2020 r.

Na stację w Giżycku wjechał pociąg IC “Mamry” z Wrocławia do Białegostoku. Chwilę później charakterystyczny stukot kilkudziesięciu ( a może i więcej?) podróżnych walizek na kółkach wypełnił peron, ale szybko umilkł – wszyscy pasażerowie sprawnie wylegli na plac Dworcowy i ul. Kolejową. W tych właśnie miejscach rozpoczyna i kończy co roku swoją przygodę z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich tysiące “niezmotoryzowanych” turystów z całej Polski. Nie inaczej było pewnego lipcowego dnia 2020 r., gdy miałem okazję zerknąć na przyjazd i postój wakacyjnego pociągu ze stolicy Dolnego Śląska. Liczba pasażerów, którzy “wysypali się” tylko z tego jednego składu  – była imponująca. Jak na 30-tysięczne miasto, jakim jest Giżycko – nawet bardzo imponująca. Bezpośrednie, całoroczne połączenie kolejowe krainy Wielkich Jezior Mazurskich z Wrocławiem, Poznaniem, Toruniem i Białymstokiem (oraz w innych relacjach – z Gdańskiem i Szczecinem) to jednak komunikacyjny strzał w “10”. Poza sezonem również – osobiście czasem sprawdzam 😉  Z Warszawą i Krakowem takich bezpośrednich połączeń – choćby sezonowych – Intercity nie oferuje. Ciekawe dlaczego?

Połamane semafory nad Niegocinem

Stacja Giżycko do końca II wojny światowej była sporym węzłem kolejowym – w 1908 roku zatrzymywał się tu na przykład bezpośredni skład z Królewca do Odessy leżącej nad Morzem Czarnym (!) Przed wojną od głównej magistrali kolejowej Ełk-Królewiec odgałęziały się w Giżycku dwie lokalne linie: do Węgorzewa i do Pisza. Obie zostały “wyzwolone” w styczniu 1945 r. przez Armię Czerwoną tak sprawnie, że zanim kilka miesięcy później sowieci przekazali te tereny administracji polskiej – na obu liniach nie ostała się żadna szyna… Po wojnie PKP na “węgorzewskim” szlaku odbudowało 12-kilometrowy fragment linii Giżycko-Kruklanki. W 1987 roku linię tę zamknięto, w 2002 roku rozebrano – i tak zakończyła się powojenna historia węzła kolejowego w Giżycku. Zaś o dawnej kolejowej przeszłości Kruklanek – uroczej, letniskowej mazurskiej wsi położonej nad jeziorem Gołdopiwo – świadczy już tylko opuszczony, zabity deskami budynek dworca, dawne fotografie…i stary polski film psychologiczny z 1979 roku pt. “Zerwane cumy”. Dworzec w Kruklankach był jednym z plenerów tej produkcji, zaś główna rolę zagrał znakomity, charakterystyczny aktor – Wirgiliusz Gryń.

O giżyckich portach słów kilka

Z peronu dworca w Giżycku dobrze widać nieodległe jezioro Niegocin i Ekomarinę – największy na Mazurach nowoczesny port pasażerski i jachtowy, ze sporą liczbą prywatnych stanowisk rezydenckich.  Cumować tu może jednocześnie 138 wieloosobowych jednostek pływających – i w sezonie turystycznym często port jest pełny. Oficjalne statystyki mówią, że w ostatnich latach (poza “epidemicznym” 2020) giżycką Ekomarinę odwiedza rocznie ponad 7 tysięcy jednostek, czyli około 40 tysięcy żeglarzy. Ja im wierzę 🙂  Inne porty w Giżycku – a jest ich w sumie chyba z 10 – w sezonie letnim również zdecydowanie nie narzekają na frekwencję.

Kilka kroków od Ekomariny znajduje się główny port Żeglugi Mazurskiej – największego armatora pasażerskiego w Krainie Wielkich Jezior. Jego “Biała Flota”  – to 11 klasycznych, jednokadłubowych statków (największe zabierają do 140 pasażerów) oraz jeden nieduży nowoczesny katamaran o wdzięcznej nazwie “Alicja”. Na mazurskich jeziorach tego typu statek to wciąż unikalny widok.

Pasażerowie z “mojego” pociągu IC “Mamry” dawno już zniknęli w giżyckich uliczkach. Część z nich zapewne postanowiła spędzić swój urlop tutaj, w nieoficjalnej “żeglarskiej stolicy Polski”, położonej pomiędzy Niegociem i Kisajnem. Inni, szukający ciszy odnajdą się zapewne nad jeziorem Dargin, Dobskim, Bocznym… a może i  hen, nad Śniardwami?

Drgnąłem. Na stacji w Giżycku hamował właśnie z piskiem pociąg Polregio z Ełku do Olsztyna.

Giżycko, Dargin, Śniardwy – lipiec 2020

Śniardwy mazury blog

jezioro Śniardwy, 2020

Warmia Mazury blog

Mazury, 2020

Śniardwy mazury 01

Mazury, 2020

Mazury, 2020
Mazury, 2020

Content is protected. Right-click function is disabled.